Ruijie RG-EW1200 1200Mbps Dual-band Wi-Fi 5 Router
(0) Review
  • Brand:Ruijie
  • Product Code: 13057
  • Model: RG-EW1200
  • Availability: In Stock
Description
  • Four omnidirectional antennas provide strong Wi-Fi signals
  • Transmission Rate: 1200Mbps
  • Frequency: 2.4 GHz, 5 GHz
  • Port: 1x WAN, 1x LAN
Show More
3,050
remove add
  • Specification
  • Description
  • Reviews
Product Specification
Main Feature
Antenna4 2.4 GHz: 5 dBi 5 GHz: 5 dBi
Frequency 2.4 GHz & 5 GHz
Interface1 x 10/100 Base-T WAN Port 3 x 10/100 Base-T LAN Ports
Data Rate2.4 GHz: 300 Mbps 5 GHz: 867 Mbps
StandardsWi-Fi 5 (802.11ac)
PowerDC 12V/0.6A
OthersMIMO: 2.4 GHz: 2×2 5 GHz: 2×2 Advanced Technology: IPv6
Physical Specifications
Dimensions182 mm x 120 mm x 32 mm