Ruijie RG-EW1800GX PRO 1800Mbps Dual-band Wi-Fi 6 Gigabit Mesh Router
(0) Review
  • Brand:Ruijie
  • Product Code: 13055
  • Model: RG-EW1800GX PRO
  • Availability: In Stock
Description
  • Wi-Fi 6 ultra-high-speed
  • Transmission Rate: 1800Mbps
  • Frequency: 2.4 GHz, 5 GHz
  • Port: 1x WAN, 4x LAN
Show More
7,420
remove add
  • Specification
  • Description
  • Reviews
Product Specification
Main Feature
Antenna4
Frequency 2.4 GHz & 5 GHz
Interface1 x 10/100/1000 Base-T WAN Port 4 x 10/100/1000 Base-T LAN Ports
Data Rate2.4 GHz: 574 Mbps 5 GHz: 1201 Mbps
StandardsWi-Fi 6 (802.11ax)
PowerDC 12V/2.5A
OthersMIMO: 2.4 GHz: 2×2 5 GHz: 2×2 Advanced Technology: VPN, Beamforming, OFDMA, IPv6
Physical Specifications
Dimensions180 mm x 180 mm x 30 mm