Ruijie RG-EST100-E 2.4GHz Dual-stream 500m Wireless Bridge
(0) Review
  • Brand:Ruijie
  • Product Code: 13259
  • Model: RG-EST100-E
  • Availability: Out Of Stock
Description
  • Antenna: Directional antennas, 8 dBi
  • Radio Design: 2.4 GHz Single-Band Dual-Stream
  • Operating Band: 802.11b/g/n: 2.400–2.483 GHz
  • Bridging Distance: 500m (recommended)
Show More
Out Of Stock
remove add
  • Specification
  • Description
  • Reviews
Product Specification
Main Feature
Frequency 2.4 GHz Single-Band Dual-Stream
Wireless2X2, MU-MIMO
Interface1 x 10/100Base-T
Data Rate867Mbps
Standards802.11b/g/n: 2.400~2.483GHz
Power≤100 mW(20 dBm) (adjustable)
EnvironmentOperating Temperature: -30°C to 55°C (-22°F ~ 131°F)
Physical Specifications
Dimensions165.5mm×68.7mm×42mm
Weight0.3 kg
ColorGray
Warranty Information
Warranty 3 Year Warranty
The Ruijie RG-EST100-E 2.4 GHz Dual-Stream 500m Wireless Bridge Stable Signal for Wireless Connection RG-EST100-E can easily transmit data from 500 meters away in real time. Factory-free configuration without complex alignment. IP55 Weatherproof, -30°C–60°C, guarantees stable operating in outdoor or elevator environments. Support maximum 10 * 3MP cameras loading at 100m and 5 * 3MP cameras loading at 500m. Visually Intuitive statistics monitoring on the Ruijie cloud allows easy maintenance remotely. The Ruijie RG-EST100-E 2.4GHz Dual-Stream 500m Wireless Bridge has a 3-year warranty.
Reviews (0) :
Get specific details about this product from customers who own it.
Write your review
 Bad           Good
What is the best price of Ruijie RG-EST100-E 2.4GHz Dual-stream 500m Wireless Bridge in Bangladesh?
The best price of Ruijie RG-EST100-E 2.4GHz Dual-stream 500m Wireless Bridge in Bangladesh is 6,200. You can buy the Ruijie RG-EST100-E 2.4GHz Dual-stream 500m Wireless Bridge at best price from our website.