BOYA BY-GM18CB Gooseneck Condenser Microphone
(0) Review
  • Brand:Boya
  • Product Code: 9283
  • Model: BY-GM18CB
  • Availability: In Stock
Description
  • High-quality 18" cardioid condenser gooseneck microphone
  • Flexible dual-section gooseneck enables ease of use and positioning
  • Built-in LED indicators show working status at any time
  • Powered by a 1.5 AAA battery or 48V phantom power
Show More
5,650
remove add
  • Specification
  • Description
  • Reviews
Product Specification
Basic Information
TypeHigh-quality 18" cardioid condenser gooseneck microphone
Noise78dB
Main Specification
Frequency50-16000Hz
Sensitivity-35±2dB(0dB=1V/Pa @1KHz)
Polar patternCardioid
ConnectorXLR Connector
Battery AAA Battery 2/48V Phantom Power
Support
PCYes
Physical Specifications
Weight597g(21oz)
ColorBlack
Warranty Information
Warranty 2 Years
The BOYA BY-GM18CB is a cardioid condenser microphone. It's an excellent choice for lectures, conferences, and meetings. The GM18CB's excellent cardioid polar pattern can capture the voice in front of the mic, designed to provide clear and intelligible speech reproduction for lectures, video conferences, meetings, and more. The shaft of the BY-GM18CB has upper and lower gooseneck sections that allow you to precisely position the capsule in front of the speaker for optimal sound. The LED ring beneath the mic capsule indicates the ON/OFF status. The BY-GM18CB can be powered by 2 AAA batteries or XLR 48V Phantom power. The BOYA BY-GM18CB Gooseneck Condenser Microphone comes with a 2-year warranty.